Zero zdarzeń równa się sukces w zarządzaniu rozrodem.

July 3, 2020

Doprowadzenie krowy do zacielenia wymaga skoncentrowania się na zdrowiu i dobrostanie zwierzęcia przez cały okres trwania laktacji.

Proces prowadzący do uzyskania ciąży rozpoczyna się na długo przed inseminacją. Jego początek ma miejsce jeszcze przed włączeniem jej do programu synchronizacji lub monitorowania rui za pomocą systemu rejestrującego aktywność. W rzeczywistości, o skuteczności zacielenia decydują działania podjęte jeszcze przed wprowadzeniem krowy do grupy zwierząt cielnych.  

WSZYSTKO ZACZYNA SIĘ PRZED WYCIELENIEM.

Nie jest tajemnicą, że okres przejściowy, czas tuż po wycieleniu oraz ogólny status zdrowotny stada mają kluczowy wpływ na opłacalność utrzymywania danej krowy w stadzie. Tylko zwierzęta, którym zapewni się odpowiednią opiekę i żywienie w okresie przejściowym oraz w momencie wycielenia mają szanse stać się KROWAMI 4-ZDARZENIOWYMI ALTY w Twoim stadzie.

KROWA 4-ZDARZENIOWA ALTY jest taka krowa, u której w czasie laktacji mają miejsce cztery zdarzenia: 1- WYCIELENIE, 2- INSEMINACJA, 3- CIĄŻA I 4 – ZASUSZENIE.

W okresie laktacji mają również miejsca zdarzenia związane z zarządzaniem hodowlą takie jak: przemieszczanie zwierząt pomiędzy grupami, korekcja racic, szczepienia oraz badania w kierunku cielności. Ale gdy 4- ZDARZENIA są jedynymi czterema głównymi zdarzeniami w okresie laktacji krowy, istnieją szanse, że stanie się ona zwierzęciem przynoszącym zyski dla hodowcy.

W tym przypadku, warto przyjrzeć się dokładniej trzem pierwszym zdarzeniom: WYCIELENIU, INSEMINACJI I CIĄŻY. Oczywiste jest, że zapewnienie krowom odpowiedniego startu po wycieleniu decyduje o możliwości przejścia przez te trzy pierwsze zdarzenia w sposób bezproblemowy.

LICZBY NIE KŁAMIĄ.

Mieliśmy świadomość tego, że na wydajność rozrodczą krowy ma wpływ jej zdrowie i dobrostan w okresie przejściowym i świeżo po wycieleniu. Chcieliśmy jednak wiedzieć w jakim stopniu ta zależność sprawdza się, więc przeprowadziliśmy nasze badanie.

Przeanalizowaliśmy rejestry dotyczące zdrowia i rozrodu 10 000 krów z trzech różnych ferm krów mlecznych na obszarze Stanów Zjednoczonych. Stada te są zarządzane na najwyższym poziomie i występujące w nich zdarzenia związane z zaburzeniem zdrowia są ściśle rejestrowane.

Krowy z tych trzech ferm bydła mlecznego przypisaliśmy do trzech różnych grup. Każdą krowę zakwalifikowaliśmy do danej grupy w oparciu o liczbę niekorzystnych dla zdrowia zdarzeń – zero, jedno lub więcej. Niekorzystne zdarzenia zdrowotne to sytuacje, które są czaso- i pracochłonne i wiążą się z nakładami finansowymi; zaburzenia występujące u świeżo wycielonej krowy takie jak: gorączka mleczna, zatrzymanie łożyska, zapalenia macicy, DA, ketoza i zapalenie macicy.

Następnie przeanalizowaliśmy odsetek zacieleń (CR) po pierwszym kryciu, całkowity odsetek zacieleń oraz prawdopodobieństwo zacielenia w 21-dniowym przedziale czasowym w każdej grupie. Poniżej przedstawiamy wyniki.

MNIEJSZA LICZBA ZDARZEŃ OZNACZA LEPSZE WSKAŹNIKI ROZRODU.

Tendencja wydaje się oczywista. Krowy, u których liczba zdarzeń wynosi zero charakteryzują się wyższą wydajnością rozrodczą niż zwierzęta u których stwierdza się jedno, dwa lub więcej zdarzeń związanych z zaburzeniami zdrowia.

Warto również zauważyć, że ponad 76% tych zdarzeń miała miejsce w pierwszych 30 dniach laktacji. Podkreśla to wpływ zdrowia i dobrostanu zwierząt w okresie przejściowym oraz po wycieleniu na potencjał krowy umożliwiający jej uzyskanie statusu KROWY 4-ZDARZENIOWEJ ALTY. U krów, którym zapewnia się lepszy początek laktacji oraz opiekę w okresie przed i po wycieleniu, występuje wyższe prawdopodobieństwo INSEMINACJI w odpowiednim czasie oraz POTWIERDZENIA CIĄŻY już po pierwszym zabiegu.

W przypadku zwierząt, u których okres przejściowy oraz czas po wycieleniu przebiegają bezproblemowo stwierdzano o 6% wyższy odsetek zacieleń po pierwszej inseminacji w porównaniu z krowami, u których występowało jedno zdarzenie związane z zaburzeniem zdrowia oraz o 10% wyższy odsetek zacieleń po pierwszym kryciu w porównaniu z krowami, u których stwierdzano dwa lub więcej zdarzeń zdrowotnych. Dowodzi to więc tego co wydaje się oczywiste – u krów, u których nie występują poważne zdarzenia zdrowotne, zwłaszcza w trakcie pierwszych 30 dni laktacji, prawdopodobieństwo szybszego ponownego zacielenia jest wyższe.

Jakich zmian jesteś gotowy dokonać, żeby uzyskać 10% wzrost odsetka zacieleń po pierwszej inseminacji?

DLA SCEPTYKÓW.

Może Ci się wydawać, że odsetek 41% zacieleń po pierwszej inseminacji oraz prawdopodobieństwo zacielenia w 21-dniowym okresie równe 27% w grupie krów, u których występują liczne problemy zdrowotne to są imponujące wartości. Warto jednak nadmienić że liczby te są wynikiem wyliczeń z danych pochodzących ze stad, które są zarządzane na bardzo wysokim poziomie.

Wartości te mają większe znaczenie przy wykrywaniu różnicy wskaźników rozrodu pomiędzy krowami wielozdarzeniowymi, a zdrowymi, bezproblemowymi krowami, u których nie występują żadne zdarzenia. 10% różnica w odsetku zacieleń i 9% w prawdopodobieństwie wystąpienia ciąży to ogromna zmiana!

Idąc jeden krok dalej, wyliczyliśmy, że średnie roczne prawdopodobieństwo zacielenia w 21-dniowym przedziale czasowym w całym stadzie we wszystkich trzech stadach wyniosło 32%. Oznacza to, że wydajność rozrodcza krów, u których występują liczne zaburzenia zdrowotne jest o 5% niższa w porównaniu z wartością średnią.

JAK MOŻNA WYKORZYSTAĆ TĘ INFORMACJĘ.

Proces zacielenia zaczyna się na długo przed inseminacją krowy. Jeśli wskaźniki rozrodu Twojego stada nie są zgodne z założonym celem, warto jest rozpocząć współpracę z zaufanym doradcą Alty w celu przeanalizowania zdrowia krów w okresie przejściowym oraz tuż po wycieleniu.

Występowanie wielu przypadków chorób u świeżo wycielonych krów generuje nie tylko koszty w postaci czasu, pracy i pieniędzy, które trzeba zainwestować w celu ich wyleczenia. Ma również wpływ na ogólne wskaźniki rozrodu stada.

Żeby uzyskać korzyści, które zapewnią sukces w zakresie rozrodu należy opracować plan poprawy zarządzania krowami w okresie przejściowym oraz przebywających w stanowiskach dla krów świeżo wycielonych,. Jeśli zdrowie i dobrostan świeżo wycielonych krów będą stanowiły dla Ciebie priorytet, stworzysz więcej KRÓW 4-ZDARZENIOWYCH, u których:

  1. wycielenie będzie przebiegało bez problemu,
  2. będą inseminowane tylko raz,
  3. badanie będzie potwierdzało cielność już po jednej inseminacji,
  4. okres zasuszenia będzie przebiegał bez problemów zdrowotnych.

Autor artykułu Ben Voelz, Alta Premier Account Manager Alta Genetics USA

*Artykuł został również opublikowany w Progressive Dairy Magazine.

Powiązane posty