Jak uzyskać możliwie najlepszy wynik w kolejnym badaniu na cielność.

July 14, 2020

O skuteczności zacielenia krów decyduje wiele czynników, takich jak: komfort krowy, odpowiednia temperatura otoczenia, żywienie, status zdrowotny stada, genetyka, postępowanie z krową w okresie zasuszenia , w fazie przejściowej oraz po wycieleniu.

Kompleksowy obraz sytuacji może być przytłaczający. W celu ułatwienia postępowania, odwołujemy się do prostego cyklu laktacji 4-ZDARZENIOWEJ KROWY ALTY.     

Koncentrując się na właściwym zarządzaniu zdarzeniami związanymi z ROZRODEM i CIĄŻĄ stanowiącymi elementy wspomnianego cyklu, zapewnisz sobie najlepszy możliwy wynik kolejnego badania na cielność.

Poniżej przedstawiamy trzy rozwiązania, dzięki którym poprawisz aktualne wskaźniki rozrodu swojego stada i stworzysz więcej 4-ZDARZENIOWYCH KRÓW ALTY, które są opłacalne, zdrowe i bezproblemowe.

1. KORZYSTAJ Z OFERTY BUHAJÓW Z PROGRAMU CONCEPT PLUS.

Przy niezliczonej liczbie oferowanych buhajów, często trudno jest wyselekcjonować buhaja odpowiedniego dla Twojego stada. Jeśli Twoim celem jest uzyskanie możliwie najlepszego wyniku w kolejnym badaniu na cielność, jednym z najszybszych sposobów osiągnięcia tego celu jest opracowanie dla twojego stada planu genetycznego ukierunkowanego na płodność buhaja.

Korzystając z buhaja o wysokiej płodności, zwiększasz swoje szanse na zacielenie krów podczas inseminacji, co w konsekwencji oznacza większą liczbę krów, u których pojedyncza inseminacja prowadzi do zacielenia, potwierdzonego późniejszym badaniem.[/vc_column_text][vc_row_inner][vc_column_inner width=”2/3″][vc_column_text]Korzystanie z potrójnej opcji CONCEPT PLUS zapewniającej nasienie o wysokiej płodności doprowadzi do poprawy płodności w stadzie niezależnie o rodzaju wykorzystywanego nasienia.

  • CONCEPT PLUS DxD – buhaje o wysokiej płodności, które zwiększają prawdopodobieństwo zacielenia konwencjonalnym nasieniem o 2%-5%.
  • 511 CONCEPT PLUS – buhaje SexedULTRA o wysokiej płodności, które zapewniają wzrost odsetka zacieleń o 4%-9% względem wyników otrzymywanych w przypadku korzystania ze średniego seksowanego buhaja.
  • CONCEPT PLUS BxD – buhaje rasy mięsnej o wysokiej płodności, których nasienie jest stosowane u krów ras mlecznych i zapewniające wzrost prawdopodobieństwa zacielenia o 2-5% w porównaniu ze średnim buhajem rasy mięsnej wykorzystywanym do krycia krów ras mlecznych (nasienie konwencjonalne).

2. ZAPEWNIJ SPÓJNOŚĆ I DOKŁADNOŚĆ POSTĘPOWANIA.

Niezależnie od przyjętej strategii rozrodu, krowy w Twoim stadzie nie będą ulegały zacieleniu jeśli nie będziesz ściśle przestrzegać zasad protokołów sztucznej inseminacji oraz wykrywać rui z najwyższą dokładnością.

Sztuczna inseminacja w ściśle wyznaczonym czasie….

Zawsze podkreślamy, że przy realizacji programów synchronizacji, najważniejsze jest ścisłe stosowanie się do określonych protokołów. Upraszczając, konieczne jest jednoczesne zadbanie o następujące czynniki:

  • Odpowiednią iniekcję
  • Odpowiednią dawkę
  • Odpowiednią krowę
  • Odpowiedni czas

W przypadku pominięcia jednego z tych czterech zasadniczych czynników, szanse na uzyskanie ciąży w oparciu o program synchronizacji ulegają istotnemu obniżeniu lub nawet spadają do zera.

Wykrywanie rui…

Najszybszą procedurą diagnostyczną stosowaną na fermie jest precyzyjne wykrywanie rui w odpowiednim czasie. Oznacza to, że planując wykonanie badania na cielność w konkretnym dniu u każdej krowy, która została zainseminowana 28-35 dni wcześniej, możesz jednocześnie wykonywać badanie u krów, u których w tym czasie wystąpiły już objawy rui w kolejnym cyklu.

Bez względu na to czy korzystasz z systemu do wykrywania rui lub innej metody, precyzyjne wykrywanie rui zapewnia możliwość identyfikacji krów, u których występują jej objawy. Oznacza to niższą liczbę krów, które nie są cielne w momencie wykonywania badania na cielność.

3. PROWADŹ DOKŁADNE REJESTRY.

Prowadzenie rejestrów w oparciu o oprogramowanie zapewnia największą spójność i precyzję postępowania. Program sztucznej inseminacji w dokładnie wyznaczonym momencie powinien uwzględniać harmonogram synchronizacji zapewniający precyzyjne postępowanie.

W przypadku wykrywania rui, korzystanie z dokładnych danych dotyczących świeżo wycielonych krów, daty ostatniego krycia oraz innych informacji umożliwia wykonywanie badania na cielność u właściwej krowy i skuteczną realizację programu rozrodu.

O liczbie cielnych krów wykrytych podczas badania decydują oczywiście jeszcze inne czynniki związane z zarządzaniem stadem. Jednak jeśli skoncentrujesz się na tych trzech wymienionych powyżej punktach, przekonasz się, że w kolejnym badaniu na cielność uzyskasz możliwie jak najlepszy wynik.

Autorzy: Glaucio Lopes i Chrissy Meyer

*Artykuł został opublikowany w czasopiśmie Progressive Dairy Magazine. 

Powiązane posty