Płodność buhaja.

April 12, 2024

Dlaczego efektywność rozrodu jest ważna?

Efektywne programy rozrodu dają szereg możliwości dla stad bydła. Stada, które konsekwentnie realizują swój program zarządzania rozrodem, minimalizują liczbę potrzebnych sztuk pod kątem poziomu brakowania stada lub jego rozwoju lub utrzymania wielkości stada. Dodatkowo, więcej krów w „następnej” laktacji zwiększa potencjał produkcji mleka, maksymalizując jednocześnie inwestycję w brakowanie stada.

Czy poczyniliśmy postępy w zakresie reprodukcji?

Tak, w ciągu ostatnich 20 lat w reprodukcji bydła mlecznego w USA nastąpił prawdziwy zwrot. W rzeczywistości średni wskaźnik cielnych sztuk poprawił się o około 10 punktów, a dni otwarte spadły o ponad 30 dni!

.

Jaką rolę odegrała genetyka w poprawie reprodukcji?

Pomimo ogromnych osiągnięć, znaczna część postępu w zakresie reprodukcji wynika z ulepszonych programów zarządzania rozrodem, takich jak programy: Ovsynch, Double-Ovsynch, monitorowania aktywności i innych technik do wykrywania rui.

Dlaczego nie dokonujemy postępu genetycznego dla DPR?

Istnieją dwa główne wyzwania związane ze wskaźnikiem płodności córek (DPR) jako cechą selekcji genetycznej.

  1. Ze wszystkich dostępnych cech dot. rozrodu, DPR ma najsilniejszą negatywną korelację lub „opór” z cechami związanymi z produkcją. Oczywiście produkcja (przewaga mleka i jego skład) nadal pozostaje głównym czynnikiem wpływającym na wartość selekcji genetycznej.
  2. DPR to wskaźnik, który określa odsetek niecielnych krów, które zacielają się w każdym 21-dniowym cyklu. 1 pkt DPR to skrócenie dni otwartych o 4 dni gdzie 4 dni przy założeniu 60-dniowego okresu wyczekiwania (VWP). Miało to sens w 2003 r., kiedy po raz pierwszy wprowadzono DPR, kiedy przeciętny liczba dni otwartych wynosiła 154. Jednak nie ma to sensu w przypadku większości postępowych hodowlanych stad.

….

Dlaczego dni otwarte nie są obecnie idealną cechą poprawiającą reprodukcję?

W miarę jak hodowcy nabierają większej pewności, że każda inseminacja zakończy się ciążą, mają tendencję do zwiększania swojego VWP dla 1. zabiegu. Jest to krok, który podejmują strategicznie, aby zwiększyć liczbę dni otwartych i osiągnąć idealne wyniki w przypadku innych wskaźników, takich jak szczytowy poziom mleka w laktacji.

Wybór jednostki nasienia oznaczonej jako Alta CONCEPT PLUS lub 511 CONCEPT PLUS to prosty i sprawdzony sposób na poprawę współczynnika zacieleń o 2-5% w przypadku nasienia konwencjonalnego i 3-7% w przypadku nasienia seksowanego!

Inne cechy w wycenie buhaja, które warto zbadać w celu poprawy wskaźników związanych z rozrodem.

Współczynnik zacieleń krów (CCR) i współczynnik zacieleń jałówek (HCR) to cechy obliczone na podstawie danych dotyczących bezpośrednich wyników badania na cielność. Wprowadzone w 2009 roku, dodatnie wartości CCR i HCR wykazują większy potencjał do zacielenia krów.

….

Czy CCR i HCR mogą zastąpić DPR?

CCR i HCR lepiej odpowiadają celowi, jakim jest maksymalizacja każdej inseminacji. Poprawa wskaźników zacieleń pozwala hodowcom na bardziej precyzyjne zarządzanie inseminacjami, niezależnie od tego, czy chodzi o krowy czy jałówki, z wykorzystaniem nasienia buhajów mlecznych lub mięsnych, czy też nasienia seksowanego lub konwencjonalnego.

Należy zauważyć, że odkąd w 2014 r. do indeksu Net Merit (NM$) dodano CCR i HCR, obie cechy udowodniły, że w przeciwieństwie do DPR mogą poprawiać zarówno wyniki genetyczne, jak i fenotypowe. Co więcej, obie cechy wykazują mniejszą „odporność” genetyczną na produkcję. Wiele czołowych buhajów poprawiają produkcję mleka i jednocześnie poprawiają CCR i HCR.

Jeśli Twoim celem jest poprawa wydajności rozrodczej, porozmawiaj ze swoim doradcą hodowlanym Alty o włączeniu buhajów poprawiających CCR, HCR z programu Alta CONCEPT PLUS do swojej strategii hodowlanej!

Materiał przygotowany przez Phila Brahmana- PEAK.

Powiązane posty