Indeks płodności- nowa wartość w wycenie buhaja

April 19, 2024

Od wyceny kwietniowej indeks płodności (FI) jest publikowany jako nowa wartość w wycenie buhaja, jako cecha zdrowotna.

FI = (.7 x DPR) + (.1 x CCR) + (.1 x HCR) + (.1 x EFC)

DPR  – Współczynnik cielności córek/ Płodność córek
Ten wskaźnik określa odsetek niecielnych krów, które zacielają się w każdym 21-dniowym cyklu. Wartość DPR wynosząca 1,0 wskazuje, że córki tego buhaja mają o 1% większy potencjał do zacielenia w trakcie danego cyklu rujowego niż córki buhaja, który uzyskał ocenę zero. Wzrost wartości PTA DPR o 1% jest równoznaczny ze zmniejszeniem wartości PTA dni niecielnych (otwartych) o 4 dni.

CCR – Współczynnik zacieleń krów
Potencjał krowy mlecznej w laktacji do uzyskania zacielenia, określany jako odsetek inseminowanych krów, które zacielą się przy każdej inseminacji. Wartość CCR danego buhaja wynosząca 1,0 wskazuje, że córki tego buhaja mają o 1% większy potencjał do zacielenia w trakcie danej laktacji niż córki buhaja, który uzyskał wartość 0,0 dla tego parametru.

HCR – Współczynnik zacieleń jałówek
Potencjał jałówki mlecznej do zacielenia, określany jako odsetek inseminowanych jałówek, które zacielą się przy każdej inseminacji. Wartość HCR wynosząca 1,0 wskazuje, że córki tego buhaja mają o 1% większe prawdopodobieństwo zacielenia jako jałówki niż córki buhaja, który uzyskał wartość 0,0 dla tego parametru.

.EFC –  Wczesne pierwsze wycielenie
Podawany w dniach wskaźnik określa prawdopodobieństwo, z jakim dane zwierzę wycieli się w młodszym wieku niż inne sztuki w stadzie. Wartość dodatnia oznacza, że jałówka z większym prawdopodobieństwem wycieli się w młodszym wieku. Wartość ujemna z kolei wskazuje, że jałówka będzie z większym prawdopodobieństwem starsza przy pierwszym wycieleniu.

.

Korelacje oraz odziedziczalność cech związanych z płodnością:

Powiązane posty