Haplotypy i wiarygodność genomowa – aktualizacja po wycenie 12/2018

December 12, 2018

Po wycenie grudniowej organizacja CDCB (Council of Dairy Cattle Breeding) poinformowała o zmianach dotyczących haplotypów, gdzie jeden z nich – HH6 został dodany do publikacji, dwa inne zostały usunięte. Zmiany te zostały dokonane także w programie kojarzeniowym Alty – AltaGPS.

Nowy haplotyp HH6, został zidentyfikowany we Francji, a około 0,5% populacji rasy HO w USA jest nosicielem tego haplotypu. Kojarzenie dwóch nosicieli HH6 prowadzi do spadku wskaźnika zacieleń (Conception Rate) o 7-11%.

Haplotyp JH2 dla rasy Jersey i BH1 dla rasy Brown Swiss nie wykazały istotnego spadku wyników cielność w przypadku kojarzeń zwierząt, które są ich nosicielami. Zatem ich publikowanie zostanie wycofane.

Udoskonalone genomowanie

Badania nad haplotypami, w tym odkrycie dwóch nowych, przyczyniły się także do jeszcze bardziej wiarygodnego genomowania młodych osobników. Przypomnijmy, że za pośrednictwem Alty polscy hodowcy mogą także wysyłać próbki pobranych materiałów genetycznych do badania. Genetyk PEAK Doug Bjelland twierdzi, że nowa metoda genomowania jest jeszcze wiarygodniejsza i dokładniejsza w porównaniu do poprzednich metod, ponieważ precyzyjnie lokalizuje mutacje w łańcuchu DNA.

Wyższa wiarygodność genomowa

Naukowcy posługują się teraz metodą 80k SNP – oznacza to badanie 80 000 markerów w genomie, gdzie od 2014 roku do tej pory była stosowana metoda 60k. Zwiększenie puli nowych markerów w badaniach przyczyniło się także do podniesienia wiarygodności badań genomowych o 1-2%.

Jakie to ma znaczenie?

Informujemy hodowców o najnowszych odkryciach w branży. Publikowanie wyników o nowych haplotypach ma także wpływ na wykonywane kojarzeń w naszym programie doborowym AltaGPS. Zatem skojarzenie dwóch nosicieli HH6 nie będzie miało miejsca. Wykluczamy tym samym od strony genetycznej straty we wskaźniku zacieleń. Pokazuje to także, jak ogromne znaczenie mają badania genomowe i jaki jest ich interwał. Ma to także znaczenie w doborze buhajów w ustalonym planie genetycznym dla stada.

Powiązane posty