Wpływ genetyki na poprawę płodności w stadzie.

June 30, 2021

Gdy zdasz sobie sprawę, że jeśli krowa nie jest cielna, to genetyka nie ma żadnego znaczenia. Łatwo jest wtedy zmienić swoją strategię hodowlaną poprzez kładzenie silniejszego nacisku na płodność. Kiedy tworzenie większej liczby ciąż jest jednym z Twoich ostatecznych celów, możesz wykorzystać  genetykę na dwa  sposoby, co w konsekwencji poprawi płodność w stadzie, teraz jak i w przyszłości.

Tworzenie większej ilości ciąż teraz.

Jeśli chcesz uzyskać więcej ciąż na podstawie dzisiejszych inseminacji, skoncentruj się na płodności tej słomki nasienia, której używasz. Ocena płodności buhajów Alta CONCEPT PLUS ocenia każdego buhaja pod kątem jego zdolności do zapłodnienia krów. W rzeczywistości, niezależnie od tego, czy w słomce znajduje się nasienie konwencjonalne, seksowane czy ras mięsnych, znajdziesz buhaje CONCEPT PLUS o wysokiej płodności, które spełnią Twoje cele.

Dlaczego warto zaufać ocenom CONCEPT PLUS firmy Alta? Oceny te opierają się na rzeczywistych wynikach kontroli cielności ze stad progresywnych bydła mlecznego w Ameryce Północnej. Ocena zachowuje również dokładność, biorąc pod uwagę takie czynniki, jak liczba kryć, miesiąc/pora roku, metoda wykrywania rui, efekt inseminatora oraz rasy.

CONCEPT PLUS DxD  –buhaje o wysokiej płodności, które zwiększają prawdopodobieństwo zacielenia konwencjonalnym nasieniem o 2%-5%.

511 CONCEPT PLUS – buhaje SexedULTRA o wysokiej płodności, które zapewniają wzrost odsetka zacieleń o 4%-9% w porównaniu z wynikami otrzymywanymi w przypadku korzystania ze średniego buhaja w wersji seksowanej nasienia.


CONCEPT PLUS BxD
– buhaje rasy mięsnej o wysokiej płodności, których nasienie jest stosowane u krów ras mlecznych zapewniające wzrost prawdopodobieństwa zacielenia w nasieniu konwencjonalnym o 2-5% w porównaniu ze średnim buhajem rasy mięsnej wykorzystywanym do krycia krów ras mlecznych.

Jeśli masz doświadczenie w korzystaniu z indeksu płodności buhajów (ang. Sire Conception Rate, SCR) to warto zwrócić uwagę na fakt, że ocena Alta CONCEPT PLUS jest bardziej kompleksowa, aktualna i spójna – i w praktyce stanowiła podstawę do opracowania SCR. W tabeli przedstawionej poniżej porównano elementy uwzględnione w każdej ocenie. 

Tworzenie większej ilości ciąż w przyszłości.

Rzeczywista płodność buhajów może teraz zapewnić więcej ciąż. Jeśli chodzi o tworzenie ciąż w przyszłości wymaga to innego podejścia genetycznego,  zapewniającego postęp w kierunku bardziej płodnego przyszłego stada samic.

Odsetek cielności krów, płodność córek (DPR), odsetek zacieleń jałówek (HCR) oraz odsetek zacieleń krów (CCR) stanowią podstawę genetyczną na bazie której można tworzyć krowy o wyższej cielności. Ukierunkowanie na jedną z nich lub kombinację tych cech oznacza tworzenie przyszłego pokolenia krów o wyższej łatwości zacieleń.

Odsetek cielności córek, płodność córek ( DPR) definiuje się jako odsetek kwalifikujących się do inseminacji  niecielnych krów, które zacieliły się w okresie 21 dni ( cykl rujowy ). Wartość DPR buhaja równa 1.0 oznacza, że u jego córek występuje o 1% wyższe prawdopodobieństwo zacielenia w 21-dniowym cyklu rujowym w porównaniu do średniej cielności dla stada. Każdy dodatkowy 1 punkt w wartości DPR odpowiada skróceniu okresu otwartego o 4 dni.

Wskaźniki HCR oraz CCR charakteryzują odpowiednio zdolność do zacielenia jałówki lub krowy w laktacji, po pierwszej inseminacji . W przypadku każdej z nich, wartość wskaźnika buhaja równa 1.0 oznacza, że u jego córek prawdopodobieństwo zacielenia jest o 1% wyższe w porównaniu z córkami buhaja o HCR lub CCR równym 0.0.

Chociaż wskaźnik DPR wylicza się nieco inaczej niż HCR lub CCR, to te wszystkie trzy indeksy stanowią narzędzia do oceny płodności „przyszłej” krowy.

Prześledźmy przykład z fermy 1500 krów mlecznych o bardzo dobrym wskaźniku rozrodu. Pierwiastki podzieliliśmy według DPR ich ojca na cztery równe grupy, po 25% każda. Widać wyraźnie, że buhaje o wysokim DPR rzeczywiście tworzą córki, które zachodzą w ciążę szybciej niż córki buhajów z niskim DPR.

Wpływ genetyki na poprawę płodności w stadzie.

Popraw wyniki rozrodu – teraz i w przyszłości.

Jeśli chcesz poprawić płodność i rozród w swoim stadzie, nie ignoruj wpływu, jaki genetyka może odegrać w przeniesieniu Cię na wyższy poziom genetyczny. Pomimo niskiej odziedziczalności dla cech płodności, te dwa czynniki pomogą poprawić wyniki reprodukcyjne Twojego stada teraz i w przyszłości.

  • TERAZ – Popraw już teraz odsetek zacieleń w swoim stadzie poprzez korzystanie z buhajów o wysokiej ocenie płodności z programu CONCEPT PLUS.  Uwzględnij buhaje z programu CONCEPT PLUS w tworzeniu planu genetycznego.
  • PRZYSZŁOŚĆ  – Popraw płodność swojego stada w przyszłości poprzez włączenie DPR i/lub HCR , CCR do swojego indywidualnie opracowanego planu genetycznego, dzięki czemu  uzyskasz kolejne pokolenia bardziej płodnych krów.

Powiązane posty