Większa liczba posiadanych informacji na temat płodności (rozrodu) danej krowy zwiększa opłacalność produkcji.
Okres wyczekiwania (spoczynku) w wielu gospodarstwach mlecznych to okres spokojnego oczekiwania. Jednak sygnały rujowe krowy występujące w tym okresie stanowią doskonały przykład informacji, a jeśli zostaną zidentyfikowane i będzie podjęta odpowiednia reakcja, mogą zapewnić jej późniejszy sukces w rozrodzie. Jednak bez odpowiedniej technologii sygnały dot. rui mogą być trudne do rozpoznania.
Co technologia monitorowania stada może nam powiedzieć o płodności i jakie korzyści z niej wynikają?
Conception rate – wskaźnik zacieleń.
Jeśli przeczekasz okres wyczekiwania ( z ang. voluntary waiting period) i po 60 dniach zaczniesz obserwować krowy pod kątem sygnałów rujowych, nie ma gwarancji osiągnięcia sukcesu. Badania pokazują¹, że krowy, które nie wykazują rui w ciągu pierwszych 60 dni po wcieleniu, mają mniejszą liczbę ciąż przy pierwszym kryciu (42,5%) niż krowy, które wykazują jedną ruję (50,9%) lub dwie ruje (55,4%) w okresie wyczekiwania. Krowy, które wykazują jedną lub dwie ruje w ciągu pierwszych 60 dni, również potrzebują 30 dni mniej, aby zajść w ciążę (patrz rysunek 1). Wadą krów w późnej ciąży jest nie tylko liczba dni otwartych, ale także fakt, że w późniejszym okresie zasuszenia często ulegają nadmiernemu otłuszczeniu. Prowadzi to do większej liczby problemów podczas wcielenia i rozpoczęcia następnej laktacji, jednocześnie może zapoczątkować negatywną spiralę zdarzeń zdrowotnych dla krowy. Niski wskaźnik zacieleń u krów mlecznych w okresie laktacji jest jednym z najbardziej ograniczających czynników opłacalności² produkcji mleka.

Wykres 1: Analiza Kaplana-Meiera ilustrująca związek występowania rui od 7 dnia do 60 dnia po porodzie, a czasem do zajścia w ciążę u 3750 krów. Mediana dni w mleku (DIM) w czasie ciąży wyniosła 121, 96 i 92 dla krów, u których nie wystąpiła ruja (Estrus 0)
Przyczyny problemów z płodnością.
Istnieje kilka przyczyn ¹²³, które mogą prowadzić do nieregularności cyklu lub braku cyklu u krów mlecznych. Odżywianie (ujemny bilans energetyczny, niedobór witamin lub minerałów), stan organizmu (zbyt niska lub zbyt wysoka ocena kondycji ciała “BCS”), choroby (m.in. zapalenie wymienia, zapalenie macicy), czynniki zarządzania (złe warunki w budynkach, stres cieplny itp.) lub zaburzenia równowagi hormonalnej mogą być przyczyną problemów z płodnością. Monitorowanie i ewentualne leczenie przez lekarza weterynarii, optymalne żywienie w okresie okołoporodowym lub praca nad komfortem krów to możliwe działania, które pozwolą przywrócić krowie właściwy rytm i skrócić liczbę dni otwartych.
Aktywne przygotowania.
Rozwiązania poprawiające wyniki rozrodu?
Lepsze zrozumienie cyklu rujowego u krowy. Rejestrując ruję u świeżo wycielonych krów, można od razu sprawdzić, czy ruja jest regularna, jak często miała ona ruję i jak silna była ta ruja (punktowa ocena rui). Daje to możliwość podjęcia działań zapobiegawczych w trakcie okresu wyczekiwania, tak aby krowy były gotowe do inseminacji przed upływem okresu wyczekiwania. Możesz wykorzystać tę wiedzę, aby strategicznie wdrożyć użycie nasienia seksowanego u krów, które mają najlepszy potencjał genetyczny i wykazały wiele dobrych, silnych rui. Pozwoli Ci to w pełni wykorzystać inwestycję w genetykę – system pokazuje optymalny czas inseminacji dla nasienia konwencjonalnego lub seksowanego, jeśli takowa opcja była zaznaczone w ustawieniach dla stada.
Wgląd w płodność.
Automatyczne wykrywanie rui jest idealnym narzędziem zapewniającym krytyczne informacje na temat zrozumienia płodności. Na przykład Alta COW WATCH wykrywa, kiedy krowa jest w rui i jak silna jest ruja, w okresie wyczekiwania. Za pomocą pulpitu nawigacyjnego możesz zobaczyć przegląd danych dotyczących rozrodu wszystkich krów objętych kontrolą rozrodu. Zwierzęta, które mają nieregularne lub wykazują brak rui, można łatwo odfiltrować i umieścić na liście roboczej w celu zbadania. Dzięki odpowiedniemu leczeniu krowa może ponownie wejść w cykl rujowy, co zwiększa możliwość zajścia w ciążę w okresie inseminacji.
Zachowania rujowe (objawy rui) u krów w okresie wyczekiwania (spoczynku) możesz obserwować w programie Alta COW WATCH na platformie Nedap Now.
Alta COW WATCH zapewnia bezpośredni wgląd w cykliczność wszystkich krów, w tym tych w okresie wyczekiwania. W ten sposób można aktywnie przygotować krowy do kolejnej ciąży.
Mniej niepotrzebnych dni otwartych, większy zysk.
Pozytywny efekt aktywnego przygotowania do następnej ciąży jest oczywisty: mniej niepotrzebnych dni otwartych oznacza wyższą wydajność mleka na krowę/rok, wyższą wydajność pracy i niższe koszty poniesione na inseminację. Lepsze zrozumienie płodności krowy pozwala również na lepsze wykorzystanie nasienia seksowanego. Jeśli przyjmiemy, że koszt jednego dnia otwartego¹ wynosi około 4 dolarów i można zmniejszyć średnią liczbę dni otwartych – poza okresem wyczekiwania – o 5 dni, daje to korzyść w wysokości 20 dolarów na krowę. W przypadku stada liczącego 500 krów daje to szybko kwotę 10 000 dolarów.
Chcesz zacząć zrozumieć strategię rozrodu w swoim gospodarstwie? Skontaktuj się ze swoim doradcą Alta. Wgląd w krowy z nieregularnymi i niecyklicznymi rujami (alerty) jest dostępny dla użytkowników Alta COW WATCH korzystających z platformy Nedap Now.
Alta COW WATCH | platforma Nedap Now > Robert Stanisławski. kom. 502 391 581.