Jak genetyka wpływa na poprawę płodności w stadzie.

July 29, 2020

4-ZDARZENIOWA KROWA ALTY nie powstaje przez przypadek. Jest efektem skoncentrowania się na możliwie jak najlepszym zarządzaniu hodowlą oraz opracowania długoterminowego planu rozrodu i tworzenia zdrowego, płodnego i produkcyjnego stada.

W niniejszym artykule omówimy sposób podejmowania decyzji dotyczących rozrodu i genetyki, które pomagają w tworzeniu 4-ZDARZENIOWYCH KRÓW w stadzie. Przedstawimy dwa przypadki – oraz dowody – potwierdzające fakt, że genetyka stanowi kluczowy element układanki w utrzymywaniu bezproblemowego i rentownego stada – zarówno teraz jak i w przyszłości.

1. WIĘKSZA LICZBA ZACIELEŃ.

Jeśli interesują Cię możliwości poprawy płodności stada w oparciu o inseminację, to rankingi buhajów pod względem płodności są zdecydowanie tym rozwiązaniem, na które warto zwrócić uwagę.

Ocena płodności buhajów Alta CONCEPT PLUS pozwala na klasyfikację każdego buhaja pod względem potencjału zacielenia krowy. W praktyce, niezależnie od rodzaju nasienia, na które się zdecydujesz realizując program rozrodu, w programie CONCEPT PLUS zawsze znajdziesz odpowiednią opcję gwarantującą wysoką płodność buhaja.

Dlaczego warto zaufać rankingom CONCEPT PLUS? Opierają się one na rzeczywistych wynikach badań na cielność przeprowadzanych w progresywnych stadach w całej Ameryce Północnej. O dokładności wykonywanych ocen decyduje uwzględnienie takich czynników jak: liczba kryć, miesiąc/pora roku, metoda wykrywania rui, efekt inseminatora oraz rasy.

  • CONCEPT PLUS DxD – buhaje o wysokiej płodności, które zwiększają prawdopodobieństwo zacielenia konwencjonalnym nasieniem o 2%-5%.
  • 511 CONCEPT PLUS – buhaje SexedULTRA o wysokiej płodności, które zapewniają wzrost odsetka zacieleń o 4%-9% w porównaniu z wynikami otrzymywanymi w przypadku korzystania ze średniego buhaja w wersji seksowanej nasienia.
  • CONCEPT PLUS BxD – buhaje rasy mięsnej o wysokiej płodności, których nasienie jest stosowane u krów ras mlecznych zapewniające wzrost prawdopodobieństwa zacielenia w nasieniu konwencjonalnym o 2-5% w porównaniu ze średnim buhajem rasy mięsnej wykorzystywanym do krycia krów ras mlecznych.

Jeśli masz doświadczenie w korzystaniu z indeksu płodności buhajów (ang. sire conception rate, SCR) to warto zwrócić uwagę na fakt, że ocena Alta CONCEPT PLUS jest bardziej kompleksowa, aktualna i spójna – i w praktyce stanowiła podstawę do opracowania SCR. W tabeli przedstawionej poniżej porównano elementy uwzględnione w każdej ocenie.

2. TWÓRZ WIĘCEJ PŁODNYCH KRÓW W SWOIM PRZYSZŁYM STADZIE.

Chociaż wybór buhajów o odpowiedniej płodności zapewni wzrost liczby zacielonych krów oraz pozwoli uzyskać więcej 4-ZDARZENIOWYCH KRÓW ALTY, to jednak długoterminowy plan oraz wybór oparty na genetyce decydującej o płodności krów zagwarantuje utrzymanie płodności stada na wysokim poziomie.

Odsetek cielności krów, płodność córek (DPR), odsetek zacieleń jałówek (HCR) oraz odsetek zacieleń krów (CCR) stanowią podstawę genetyczną na bazie której można tworzyć krowy o wyższej cielności. Ukierunkowanie na jedną z nich lub kombinację tych cech oznacza tworzenie pokolenia krów o wyższej łatwości zacielenia.

Odsetek cielności córek (ang. daughter pregnancy rate, DPR) definiuje się jako odsetek kwalifikujących się do inseminacji niecielnych krów, które zacieliły się w okresie 21 dni ( cykl rujowy ). Wartość DPR buhaja równa 1.0 oznacza, że u jego córek występuje o 1% wyższe prawdopodobieństwo zacielenia w 21-dniowym cyklu rujowym w porównaniu do średniej cielności dla stada. Każdy dodatkowy 1 punkt w wartości DPR odpowiada skróceniu okresu otwartego o 4 dni. Wzrost współczynnika DPR o 1 % = 20 USD na krowę na rok .

Wskaźniki HCR oraz CCR charakteryzują odpowiednio zdolność do zacielenia jałówki lub krowy w laktacji, po pierwszej inseminacji . W przypadku każdej z nich, wartość wskaźnika buhaja równa 1.0 oznacza, że u jego córek prawdopodobieństwo zacielenia jest o 1% wyższe w porównaniu z córkami buhaja o HCR lub CCR równym 0.0.

Chociaż wskaźnik DPR wylicza się nieco inaczej niż HCR lub CCR, to te wszystkie trzy indeksy stanowią narzędzia do oceny płodności „przyszłej” krowy. W tabeli poniżej wyraźnie widać, że buhaje z wysokim DPR faktycznie prowadzą do tworzenia córek, które ulegają zacieleniu szybciej niż córki buhajów o niskim DPR.

POPRAWA WSKAŹNIKÓW PŁODNOŚCI TERAZ I W PRZYSZŁOŚCI.

Jeśli Twoim celem jest utworzenie większej liczby 4-ZDARZENIOWYCH KRÓW ALTY dzięki poprawie płodności i rozrodu, nie zapominaj o roli jaką odgrywa genetyka przy wprowadzaniu swojego stada na kolejny, wyższy poziom w hodowli. Przedstawione poniżej dwie wskazówki pomogą w poprawie wskaźników rozrodu Twojego stada teraz i w przyszłości:

  1. Popraw już teraz odsetek zacieleń w swoim stadzie poprzez korzystanie z buhajów o wysokiej ocenie płodności z programu CONCEPT PLUS.
  2. Popraw płodność swojego stada w przyszłości poprzez włączenie DPR i/lub HCR i CCR do swojego indywidualnie opracowanego planu genetycznego w celu uzyskania kolejnego pokolenia bardziej płodnych krów.

Powiązane posty