Dwie nowe cechy w wycenie buhaja publikowane przez Alta. REI (Wskaźnik Efektywności Reprodukcji) i MUI (Współczesny Wskaźnik Wymienia).

February 12, 2025

Wskaźnik ten jest narzędziem selekcji genetycznej opracowanym przez PEAK Genetics w celu wspomagania ogólnej poprawy płodności krów.

REI łączy najważniejsze cechy płodności krów w jeden wskaźnik. Wskaźnik ten wpływa na poprawę reprodukcji zarówno krów, jak i jałówek, a jednocześnie utrzymuje bardziej pozytywną relację z cechami produkcyjnymi i długowiecznością. Dzięki REI gospodarstwa mleczne mogą skupić się na udoskonalaniu produkcji i zwiększaniu efektywności reprodukcji w całym stadzie. To sprawia, że REI jest prawdziwie rewolucyjnym indeksem!

  • 25% Współczynnik Płodności K (DPR)
  • 25% Współczynnik Zacieleń Krów (CCR)
  • 25% Współczynnik Zacieleń Jałówek (HCR)
  • 25% Wczesne Pierwsze Wycielenie (EFC)

Oznacza to, że połowa wagi w ramach REI skupia się na poprawie płodności jałówek – poprzez Współczynnik Zacieleń Jałówek i Wczesne Pierwsze Wycielenie, a połowa wagi skupia się na poprawie płodności krów – poprzez Współczynnik Płodności Córek i Współczynnik Zacieleń Krów.

Indeks REI został stworzony i będzie liczony przez firmę PEAK Genetics, wykorzystując cztery cechy płodności mierzone i raportowane przez CDCB. Indeks REI nie jest obliczany ani powiązany z żadnymi oficjalnymi organizacjami branżowymi. REI jest współdzielony z Alta w celu selekcji genetycznej mającej na celu poprawę reprodukcji w całym stadzie.

Holstein USA niedawno opublikowało zaktualizowaną wersję swojego Indeksu Płodności (FI), który różni się od REI. Zarówno Wskaźnik Efektywności Reprodukcyjnej, jak i Indeks Płodności za Holstein USA mają podobne cele, dotyczące poprawy płodności krów. Kluczowa różnica polega na tym, że REI przywiązuje równą wagę do płodności krów i płodności jałówek, podczas gdy Indeks Płodności koncentruje się w 80% na reprodukcji krów i tylko w 20% na reprodukcji jałówek. Porównanie tych dwóch indeksów pokazano poniżej:

 CechaWaga we Wskaźniku Efektywności Reprodukcji (REI)Waga w indeksie płodności (FI)
Reprodukcja krowyWspółczynnik Płodności Córek25%40%
Współczynnik Zacieleń Krów25%40%
Reprodukcja jałówkiWspółczynnik Zacieleń Jałówek25%10%
Wczesne Pierwsze Wycielenie25%10%

Gospodarstwa rolne, które chcą zapewnić płodność krów kolejnym pokoleniom, powinny rozważyć zastosowanie REI w ramach swojego indywidualnego planu genetycznego. Wskaźnik REI jest dostępny w wyszukiwarce Alta Bull Search, dzięki czemu można przeglądać wartości REI buhajów Alta. Można również skorzystać z opcji wyszukiwania zaawansowanego w Alta Bull Search, aby bezpośrednio wbudować REI w spersonalizowany plan genetyczny – znajdziesz ją w sekcji cech zdrowotnych.

Zachęcamy właścicieli stad mlecznych do współpracy z doradcą hodowlanym Alta przy tworzeniu nowego planu genetycznego lub zmianie kryteriów selekcji.

Wskaźnik został stworzony przez PEAK dla progresywnych stad mlecznych, które potrzebują jednego lub obu z następujących elementów :

  • Nacisk na poprawę selekcji wymienia, który sprzyja średniej wielkości krów, długowieczności i wysokiej produktywności krów.
  • Następne pokolenie krów, które pracują na wydajnej hali udojowej lub robotach, ponieważ kładą większy nacisk na więzadło wymienia, długość strzyków i ich położenie.

Podstawowym celem MUI jest utrzymanie cech funkcjonalnych wymienia, które mają wpływ na wydajność pracy hali udojowej, przy jednoczesnym rozwijaniu cech wymienia, które przyczyniają się do produkcji w ciągu całego życia.

Podział indeksu przedstawia się następująco:

  • 20% Wysokości Tylnego Wymienia*
  • 20% Szerokości Tylnego Wymienia *
  • 14% Długości Strzyków***
  • 10% Zawieszenie Przednie Wymienia*
  • 9% Głębokość Wymienia***
  • 9% Więzadło Wymienia***
  • 9% Położenie Tylnych Strzyków**
  • 9% Położenie Przednich strzyków***

* = cecha z ograniczonym maksimum | *** = cecha dwukierunkowa

MUI stosuje ograniczone wartości maksymalne, aby wywierać pozytywną presję selekcyjną na cechy do pewnego poziomu, nie nagradzając jednocześnie dodatkowej wartości powyżej tego punktu. Badania wykazują dodatkowe korzyści dla: Zawieszenie Przednie Wymienia, Wysokości Tylnego Wymienia i Szerokości Tylnego Wymienia. Jednakże skrajne wartości tych cech mogą negatywnie wpłynąć na cechy funkcjonalne, takie jak więzadło wymienia, długość i położenie strzyków.

Cechy dwukierunkowe, znane również jako cechy pośrednio-optymalne, promują selekcję w kierunku średniej populacji i oddalają ją od wartości skrajnych w obu kierunkach. Tradycyjnym przykładem dwukierunkowej cechy jest widok Tylnych Nóg z Boku, ponieważ nie chcemy, aby tylne nogi były zbyt proste ani zbyt łukowate w stawie skokowym. Wiele współczesnych cech budowy ciała to przykłady cech dwukierunkowych, w przypadku których zmiana nie jest pożądana, a najlepszym rozwiązaniem jest uśrednienie.

Wskaźnik MUI został opracowany przez PEAK na podstawie ośmiu cech wymienia zmierzonych i zgłoszonych przez Holstein Association USA, Inc. Wskaźnik MUI nie jest obliczany ani powiązany z żadnymi oficjalnymi indeksami branżowymi ani cechami składowymi. MUI jest współdzielony z URUS w wyraźnym celu selekcji genetycznej wymion dostosowanych do nowoczesnego, komercyjnego stada mlecznego.

Jeśli stwierdzisz, że MUI odpowiada Twoim celom genetycznym, możesz uwzględnić to w spersonalizowanym planie genetycznym swojego stada. W wyszukiwarce Alta Bull Search uwzględniono indeks MUI, dzięki któremu można przeglądać wartości MUI buhajów Alty. Możesz również skorzystać z opcji wyszukiwania zaawansowanego, aby włączyć MUI do swojego spersonalizowanego planu genetycznego – znajdziesz ją w sekcji Cech Pokrojowych.

Zachęcamy do współpracy z doradcą hodowlanym Alta, jeśli tworzysz nowy plan genetyczny lub zmieniasz kryteria wyboru.

Absolutnie tak. Cechy, na które zwraca uwagę większość stad dojonych za pomocą robotów, to długość strzyków (obecnie są zbyt krótkie) i ich położenie (obecnie są zbyt blisko siebie położone), a także więzadło wymienia (zbyt mocne, co sprawia, że strzyki znajdują się jeszcze bliżej siebie). Cechy te są odpowiednio uwzględniane w ramach nowoczesnego indeksu wymienia, wraz z moderowaniem wzrostu i utrzymaniem produkcji mleka i jego składników. Dzięki temu MUI staje się odpowiednim narzędziem selekcji umożliwiającym określenie rodzaju krów, które będą pracować na robotach udojowych.

Te same cechy, które są przyczyną problemów w stadach na robotach prowadzą również do braku wydajności w stadach na halach udojowych. Dla personelu dojącego równie trudne jest przymocowanie aparatów udojowych do strzyków, które są zbyt krótkie lub znajdują się zbyt blisko siebie, jak i dla robota identyfikacja problematycznych strzyków. W halach udojowych obowiązują również ograniczenia dotyczące wielkości krowy, która wygodnie zmieści się w danym boksie. Mając to na uwadze, MUI jest rozwiązaniem pozwalającym na korygowanie cech wymienia, które budzą obawy, przy jednoczesnej poprawie wzrostu i utrzymaniu produkcji.

Wartości MUI mieszczą się w przedziale od około 0,00 do 15,00. Wyższe wartości są korzystniejsze dla wyhodowania krów z nowoczesnymi wymionami, które będą lepiej funkcjonowały w progresywnych stadach bydła mlecznego.

Powiązane posty