Czterozdarzeniowa krowa?

June 29, 2019

Poznaj krowę nr fermowy 5677.

 

Jest ona jedną z 1500 dojnych krów na fermie w Wisconsin (USA), gdzie dój odbywa się 3 razy na dzień na hali 2 x 20 bok w bok. Jest skarmiana dobrze zbilansowana dawką żywieniową. Trzymana w oborze wolnostanowiskowej, na piasku.

Jest krową w II laktacji, po buhaju 011HO11499 AltaMEGLO – i jest krową czterozdarzeniową.

Krowa czterozdarzeniowa?

W systemie do zarządzania i analizy danych stada DairyComp, (którego Alta jest wyłącznym dystrybutorem na kraj), jeśli wejdziemy na kartę krowy, będzie ona miała zapisane tylko 4 zdarzenia będą to:

  1. Wycielenie
  2. Inseminacja
  3. Cielna ( potwierdzona badaniem )
  4. Zasuszenie

W przypadku tej krowy, wycieliła się ona bez żadnych problemów. Nie była leczona na: gorączkę mleczną, ketozę czy zatrzymanie łożyska, nie była też leczona na inne metaboliczne choroby po wycieleniu, tym samym nie mamy żadnych danych związanych z leczeniem i kosztami.

Po 60-dniowym okresie wyczekiwania, została zainseminowana skutecznie w pierwszym zabiegu. Potwierdzona cielność badaniem na cielność. Czwarte zdarzenie to zasuszenie, na jej karcie. Oznacza to także, że nie miała żadnych innych zdarzeń – chorób w czasie laktacji, została zasuszona, tym samym przygotowana do kolejnej laktacji.

Czy czegoś nam brakuje?

Możesz się zastanawiać, czy wszystkie te informacje są prawdziwe? Czy nie brakuje nam informacji związanych ze zmianą grup produkcyjnych, korekcją racic, szczepieniami czy powtórzonymi badaniami na cielność w czasie całej jej laktacji. Tak naprawdę brakuje nam informacji, które dla hodowcy są kluczowe pod kątem opłacalności produkcji mleka, zdarzeń najbardziej kosztownych w wymiarze finansowym ale i czasowym. Krowa ta także nie była leczona pod kątem mastitis.   

 

Czy genetyka może nam pomagać „w tworzeniu” 4-zdarzeniowych krów?

Jak najbardziej, w tworzeniu wybranego planu genetycznego na naszej stronie wybieramy buhaje pod kątem produkcji życiowej (PL). Oznacza to dla hodowcy posiadanie bardziej „starych krów”. To krowy zdrowe, wytrzymałe, łatwe w zarządzaniu, dłużej przebywające w stadzie. Kładąc nacisk na ten indeks zdrowotny (PL), pomaga on nam w tworzeniu takowych krów. Jest on liczony dla buhaja, wtedy kiedy jego córka rzeczywiście opuszcza stado. Im wyższy dodatni indeks tym krowa jest bardziej zdrowa, wytrzymała i odporna. Czy nie chcemy mieć takowych krów w swoim stadzie?

 

Poniższa tabela prezentuje dane stada, w którym przebywa nasza krowa o numerze 5677. Poniższe zestawienie zrobione np. numerów buhajów pokazuje nam liczby przypadków poszczególnych chorób dla krów w wysokim i niskim indeksem PL. Są to prawdziwe dane pochodzące z programu Dairy COMP.

 

Tabela pokazuje nam różnice w zaistniałych przypadkach chorób pomiędzy porównywanymi grupami. Widzimy, że krowy z wysokim indeksem PL chorowały mniej, były bardziej wytrzymałe i bezproblemowe.

Twórzmy czterozdarzeniowe krowy.

Takowe krowy są także bardziej opłacalne dla stada. Mniej chorują, ich laktacja jest niezakłócona żadnym zdarzeniem typu np. brakowanie pod kątem niecielności.  

Mając na uwadze brak poniesionych kosztów – wykazanych oszczędności – twórzmy najlepszy dla swojego stada plan genetyczny. Każdy hodowca wie, jakie chce mieć krowy z a planem genetycznym jest to najprostsze w realizacji.

Sprawdź jak sam możesz tworzyć czterozdarzeniowe krowy.

 

Powiązane posty